Technologia Flash w webdesign

Flash to oprogramowanie do animacji wektorowej (czytaj o oprogramowaniu do animacji wektorowej), pierwotnie zaprojektowane do tworzenia animacji do wyświetlania na stronach internetowych. Grafika wektorowa jest idealna dla sieci, ponieważ jest tak lekka.

W porównaniu z wydaniami nowych wersji Flasha, Macromedia sprawiła, że ​​Flash jest coraz bardziej kontrolowany poprzez programowanie, dzięki czemu pozycjonuje go jako konkurenta HTML do tworzenia interaktywnych stron internetowych i aplikacji, takich jak sklep e-commerce. Macromedia twierdzi, że Flash to sposób na przejście zamiast HTML z następujących powodów:Filmy Flash ładują się szybciej i oszczędzają czas pobierania, ponieważ Flash jest oparty na wektorze, a HTML nie.

Błysk inteligentnie „buforuje” to filmy, więc nie trzeba ich ponownie ładować.
Flash zapewnia użytkownikowi (osobie oglądającej / korzystającym z filmu Flash) bardziej responsywny „bogaty klient”.

Wszystkie te punkty są prawdziwe, ale mogą być również prawdziwe dla stron HTML (z wyjątkiem wektorów). Zajmę się teraz tymi punktami:

Strony Flash można ładować szybciej, ale przez większość czasu, w sposób, w jaki zostały zaprojektowane w prawdziwym świecie, tak nie jest. To nie jest problem z Flashem, to raczej problem twórców Flasha, którzy wpadają w szaleństwo z fantazyjnymi i ciężkimi filmami Flash.

HTML również buforuje strony, po pobraniu obrazów są one przechowywane w pamięci podręcznej przeglądarki. Obrazy z pamięci podręcznej są następnie używane zamiast ponownie pobierać je z serwera.

Dzięki nowej technologii, takiej jak ASP.net i Java Server Faces, HTML może teraz reagować jak aplikacja „bogatego klienta”. Nawet bez tych nowych narzędzi właściwie zaprojektowany HTML dla większości dynamicznych witryn może zapewnić dobrą obsługę.
Co mam przeciwko Flashowi?

Zanim zacznę niszczyć Flasha, muszę najpierw powiedzieć, że uważam, że jest to świetne narzędzie, ale nie we wszystkich rzeczach i na pewno nie we wszechogarniający sposób, jaki sugeruje Macromedia. Dlatego:

Flash bardzo słabo obsługuje tekst. Internet w przeważającej części dotyczy tekstu, a my idziemy do niego, aby przeczytać o różnych rzeczach, niezależnie od tego, czy chodzi o artykuły takie jak ten, czy o to, co znajduje się w koszyku, czy o najnowsze statystyki baseballowe – wszystko jest tekstem.

strony internetowe
strony www siedlce
strony www warszawa
tworzenie stron www kraków
tworzenie stron www łódź
tworzenie stron www poznań
tworzenie stron www gdańsk
tworzenie stron www szczecin
tworzenie stron www bydgoszcz
tworzenie stron www lublin
tworzenie stron www białystok

Renderowanie / wyświetlanie tekstu Flash jest znacznie wolniejsze niż HTML i zauważalnie mniej wyraźne. Macromedia wie o tym i dlatego mają możliwość wyświetlania podstawowego HTML we Flashu i dlatego na własnej stronie intensywnie korzystają z HTML.

Programowanie w języku Flash zwykle trwa znacznie dłużej niż odpowiednik HTML. Pomogło to w dużym stopniu, począwszy od wydania FLASH MX, w którym niezbędne były komponenty HTML, ale nadal wolniej jest tworzyć strony Flash niż strony HTML.
Co lubię w programowaniu Flash?

1. Możesz wykonać naprawdę fajną pracę we Flashu, która byłaby trudna, a czasem niemożliwa w samym HTML. Takie rzeczy jak skomplikowane animacje i odtwarzanie wideo przychodzą mi na myśl.

2. Praktycznie brak problemów z przeglądarką: w większości filmy Flash będą działać tak samo, jeśli użytkownik korzysta z Netscape lub IE, Mac lub PC. Problemy z przeglądarkami (gdzie ludzie przychodzący do Twojej witryny mają różne przeglądarki, które mogą „łamać” twoje strony) szybko stają się przeszłością, ponieważ większość ludzi (dzięki bogom sieci) używa IE. Ale nawet dzisiaj wciąż mam do czynienia z ludźmi, którzy mogą korzystać ze starej przeglądarki, która potrafi złamać wszystko oprócz najprostszego kodu HTML.

Więc kiedy powinieneś używać Flasha?

Moim skromnym zdaniem użyłbym Flasha do stworzenia prezentacji podobnej do reklamy telewizyjnej. Ten rodzaj prezentacji jest miejscem, w którym użytkownik siedzi wygodnie i cieszy się pokazem, ponieważ film Flash dostarcza klientowi wiadomość z animacją, dźwiękiem i ewentualnie wideo. Nie należy mylić tego z wszechobecnymi animacjami „wprowadzającymi”, które wciąż nękają wiele witryn Flash. Mówię raczej o filmach informacyjnych, które użytkownik może zdecydować się obejrzeć, aby dowiedzieć się czegoś takiego jak produkt lub usługa.

Widzę też, że Flash jest używany w prostych animacjach, takich jak to, co oglądają twoje dzieci w sobotę rano. Jednym z ostatnich zastosowań, w których uważam, że Flash jest przydatny, są tak zwane komponenty „rich-ui”, takie jak kalendarze lub fantazyjne systemy nawigacyjne. Jedynym niebezpieczeństwem jest to, że jeśli użytkownik nie ma odpowiedniej wtyczki Flash, nie będzie mógł korzystać z tych komponentów i jako taki w wielu przypadkach (jak w przypadku paska nawigacyjnego opartego na Flash) użytkownik nie będzie móc korzystać z twojej strony internetowej!

Zamiast wizji Macromedii widzę, że Flash jest używany selektywnie do ulepszania witryny opartej na HTML.