Dopasuj okna do domu

Firmy zajmujące się oknami często nie są zbyt dobrze zorientowane w dopasowywaniu stylów okien do stylu domu, co jest szczególnie prawdziwe w przypadku domów w stylu ranch, które często tracą na znaczeniu od profesjonalistów zajmujących się projektowaniem domów. Te domy w stylu casual zostały zbudowane przez setki tysięcy w okresie powojennego boomu mieszkaniowego w latach 50. i 60. i były wówczas postrzegane jako tani i łatwy sposób na zaludnienie rosnących obszarów podmiejskich mieszkań. Nie zwracano uwagi na estetykę stylu, podobnie jak Colonial, Victorian, Craftsman i Tudor były dobrze zdefiniowanymi stylami z oczekiwaniami architektonicznymi i dekoracyjnymi.

Jednak już 60 lat temu i skromny dom w stylu ranczo w różnych formach jest obecnie często znany jako nowoczesny wiek, a właściciele poświęcają wiele wysiłku, aby dopasować je do estetyki okresu. A ponieważ obecnie starzeją się, te domy w stylu ranczo bardzo często otrzymują nowe okna. Jeśli przebudowujesz jeden z tych domów, stajesz przed wyzwaniem polegającym na wybieraniu okien odpowiednich dla danego stylu.

Przedstawiciel ds. Sprzedaży okien, który sugeruje podwójne okna (i to jest często zalecenie, które otrzymujesz) po prostu nie wie zbyt wiele o historii architektury w stylu ranczo. Aby dostosować przebudowę i odnowić dom w stylu ranczo, ważne jest, aby wiedzieć trochę o jego podstawach.
http://mezata.pl/okna-nowakdom

Podstawy domu w stylu ranczo

Styl ranczo znany jest również jako ranczo kalifornijskie, amerykańskie ranczo lub ranczo rambler. Jak sama nazwa wskazuje, styl ten wywodzi się z południowo-zachodniego USA. Jest rozpoznawany ze względu na długi, niski profil gruntu i (zazwyczaj) otwarty układ wnętrza. Okapy mają szerokie nawisy, które mają chronić dom przed intensywnym słońcem. Styl miał na celu połączenie ze sobą modernistycznych materiałów z wrażliwością szeroko otwartych przestrzeni, aby sprzyjać swobodnemu, spokojnemu stylowi życia. W powszechnym użytkowaniu mieszkalnym styl ten jest bardzo zróżnicowany, od skromnych ranczerów z modnymi lub dwuspadowymi dachami, które wypełniają starsze przedmieścia, po bardziej dramatyczne rancza dwupoziomowe ze sklepionymi sufitami i długimi, płaskimi, spadzistymi dachami. Ale wszystkie wersje mają wspólne dziedzictwo.

Było kilka tematów w oryginalnym stylu ranczo, o których należy pamiętać, jeśli chcesz wybrać historycznie dokładne okna:

Domy ranczo wykorzystują długie poziome linie. Style okien muszą być spójne z tą estetyką.
Domy ranczo zależą od naturalnego światła. Ponieważ wnętrza są otwarte (były to pierwsze domy typu „otwarta koncepcja”), szkło okienne musi być tak duże, jak to możliwe, aby rozprowadzać dużo światła do wnętrza. Domy te często mają długie, zwisające okapy, co oznacza, że ​​okna muszą być duże, aby wpuścić wystarczająco rozproszone światło naturalne.
Domy ranczo wykorzystują materiały stworzone przez człowieka. W oryginalnych motykach na ranczo popularne były stal i aluminium. Uważano je wówczas za bardzo nowoczesne domy, a drewniane okna były postrzegane jako archaiczne – to już przeszłość.

5 typów okien dla domów w stylu ranczo

Naprawione okna: Żadne okno nie ma czystszych linii niż stałe okno, a były one ulubionym faworytem z połowy wieku. Domy w stylu ranczo były tam, gdzie duże „okno obrazkowe” stało się popularne. Większość domów w stylu ranczo będzie miała co najmniej jedno duże stałe okno – i często kilka. Duże przesuwne drzwi tarasowe są również powszechną cechą domów w stylu ranczo, służąc tym samym celom, co okna obrazowe – wpuszczając dużo światła.

Okna skrzydłowe: Okna skrzydłowe – okna otwierane wzdłuż zawiasów zamontowanych z jednej strony – zawsze były popularne w domach w stylu ranczo, częściowo dzięki gładkim, nieskomplikowanym liniom, które oferują duże połacie szkła. Dzisiejsze okna skrzydłowe znacznie przewyższają dotychczasowe okna skrzydłowe, zarówno pod względem wydajności energetycznej, jak i trwałości.

Okna żaluzji: Okna żaluzji (żaluzje) mają wąskie szyby poziomego szkła, które otwierają się i zamykają jednocześnie. Są one powszechnie spotykane w nowoczesnych domach w stylu ranczo i w połowie wieku, zwłaszcza na werandach i ogrodach do opalania. Nie działają jednak we wszystkich klimatach. Nawet po zamknięciu bardzo przeciekają powietrze. Ale jeśli żyjesz w sprzyjającym klimacie, takim jak Południowa Floryda, Południowa Kalifornia lub południowo-zachodni USA, okna żaluzji stanowią doskonałą reprezentację okien, które były szeroko stosowane w latach 50. i 60. XX wieku.

Okna markizowe: Podobnie jak skrzydła, okna markiz, które otwierają się poprzez obrót w górę wzdłuż zawiasów montowanych od góry, mogą być dobrym wyborem dla domów w stylu ranczo. Mogą być również dobrym wyborem w wilgotnym klimacie, ponieważ mogą być częściowo otwarte w celu wentylacji, nie wpuszczając deszczu. Podobnie jak skrzydła, okna markizy mają wygląd zamkniętych okien, gdy są zamknięte.

Kratki poziome: czasami nie można uniknąć kratek. Kratki poziome mogą poprawić wygląd domu w stylu ranczo. Na przykład duże okna obrazu można podzielić długimi poziomymi kratami, które podkreślają poziome linie domu.